AUTYZM

            Ten krótki filmik pokazuje co widzą i czują dzieci z autyzmem, jak wielkim stresem dla nich jest przebywanie w miejscach gdzie działa bardzo dużo bodźców na raz. Warto go obejrzeć.

Od 2012 roku obserwujemy u Natalii:
- zaburzenia snu - brak stałych por spania, sen nocny zbyt krótki i bardzo płytki (najmniejszy hałas budzi córkę), 3h snu w dzień i 3h w nocy. Jeśli w ciągu dnia dużo się dzieje Natalia nie śpi ponad 24h lub śpi 1h i cały kolejny dzień nie;
- trudne zachowania, np. wybuchy złości, autostymulacje, autoagresja, niszczenie przedmiotów, itp... ;
- przywiązanie do stałego rozkładu dnia. Wszystkie czynności muszą pojawiać się w odpowiedniej kolejności przez cały dzień,  niewielka nawet zmiana w rozkładzie dnia powoduje u Natalii silny lęk i niezadowolenie;
- zaburzenia integracji sensorycznej, przede wszystkim problem z czuciem głębokim oraz nadwrażliwość słuchowa (pisk, dźwięki w mieście - samochody, tramwaje, itp....), nadwrażliwość wzrokowa (bardzo szybko męczy się w sklepach gdzie jest dużo świateł, ale lubi patrzeć w stronę słońca), nadwrażliwość węchowa;
- Natalia bawi się tylko kilkoma zabawkami (muszą świecić i grać), ogląda kilka krótkich bajek-piosenek, parę książeczek. Brak zainteresowania otaczającym światem, Natalia chce tylko iść na plac zabaw i się huśtać (brak innych aktywności na dworze);
- do przedszkola, lekarza i na plac zabaw zawsze tymi samymi drogami, wtedy spokojnie siedzi w wózku. W tramwaju w tym samym miejscu musimy stać;
- stany lękowe, np. boi się otwrtej przestrzeni, zbyt szybko poruszających się osób koło niej, dźwięków, których nie rozpoznaje;
- czasami wycofuje się, tzn. czasami nie chce wyjść z pokoju i przez parę dni, patrzy się w sufit, jest apatyczna, nie ma ochoty na zabawę, itp.... ;
- nie używa zabawek zgodnie z przeznaczeniem.
....
- problemy z komunikacją, Natalia nie mówi i nie zawsze wiemy o co chodzi, a to powoduje bardzo duży stres u niej. 
            Kiedy córka jest niezadowolona lub kiedy ją zostawiam z kimś pojawiają się problemy z żołądkiem, gorączka, odmawianie jedzenia i picia, rozdrażnienie. Dłuższy sters powoduje wypadanie włosów (łysienie plackowate), swędzenie skóry (atopowe zapalenie skóry). Wszystko to pokazuje jak bardzo Natalia nie rozumie świata i cierpi kiedy jest sama.
            W 2016 Zostaje postawiona diagnoza, po roku wizyt u specjalistów - neurologa, psychiatry, psychologa i badań EEG w Centrum neuropsychiatrii "Neuromed" we Wrocławiu: AUTYZM ATYPOWY. Neurolog przepisuje córce Vetirę.
       
Listopad 2016
         Wizyty u psychologa raz w miesiącu, leki, zajęcia z neurologopedą raz w tygodniu przez 3h i uczestnictwo w zajęciach w przedszkolu specjalnym przynoszą efekty. Natalia coraz częściej potrafi pokazać o co jej chodzi. Wychodzimy częściej z Natalią po południu do restauracji, znajomych, w miejsca gdzie jest dużo ludzi i hałas. Wykonuje więcej poleceń. Chce chodzić i rzadziej jest potrzebny wózek - kiedy ma lepszy dzień nie boi się iść za rękę. Nadal drażnią ją różne bodźce napływające z zewnątrz jednak coraz lepiej sobie z nimi radzi. Oczywiście to są bardzo małe postępy niewidoczne dla kogoś z zewnątrz, my je dostrzegamy. Lekarze podczas wizyt zauważyli, że Natalia jest spokojniejsza.

Czerwiec 2017
        Natalia przestaje dobrze spać, boi się wyjść gdzieś indziej niż do przedszkola i na spacer. Bardzo dużo krzyczy i płacze. Wakacje spędzamy u dziadków i w domu. Od marca do czerwca jeździliśmy w soboty w jakieś piękne miejsce na Dolnym Śląsku, Natalia wytrzymywała 3h, posiedziała w wózku, pobawiła się na placu zabaw, zjadła obiad, itp.... Nagle w jedną z sobót pojechaliśmy niedaleko Wrocławia i musieliśmy wracać. Nie udało się nam córki uspokoić, weszliśmy do muzeum i po 15 minutach wyszliśmy. Zmniejsza się ilosć zabawek, którymi się bawi, nie mogę zostawić córki nawet na chwilę samej, nasila się nadwrażliwość na dźwięki, kolory, smaki. Taki stan utrzymuje się nadal. Natalia wraca do przedszkola i dobrze czuje się tylko tam. Natalia nie potrafi mówić i kiedy zaczyna się denerwować nie wiadomo czy córkę coś boli, czy tylko jej coś nie odpowiada.

Listopad 2017
        Natalia od dwóch miesięcy lepiej śpi, mniej płacze, rzadziej krzyczy. Po kilku wizytach u gastroenterologa przeszła na dietę pozbawioną konserwantów. Nie wiem czy to tak na nią wpływa, czy może powrót do przedszkola lub jeszcze coś innego. Do tej pory nie widziałam żadnego związku z dietą.
Ale teraz, chyba jest lepiej odkąd je jedzenie przygotowywane w domu od podstaw:
- pieczywo na zakwasie;
- mięso ze słoika, wędliny;
- dużo warzyw i owoców surowych lub krótko gotowanych;
- przetwory jak dżemy, soki, kiszonki...Oprócz tego je masło roślinne, kasze, ryże, kleik ryżowy, suszone owoce, mięso, itp... 
Deszczowa pogoda zawsze źle wpływała na zachowanie Natalii, jednak na razie jest dobrze mimo iż jest jesień.

Styczeń 2018

        Od 2 miesięcy Natalia nie chce wychodzić z domu, jedynie do przedszkola chętnie jedzie i do neurologopedy. Odwiedziny u znajomych trwają godzinę i po tym czasie córka zaczyna krzyczeć i wracamy do domu. Kiedy ktoś do nas przychodzi Natalia ucieka do pustego pokoju. Zdarza się, że nie wychodzimy klika dni na spacer ponieważ Natalia nie chce wyjść z klatki. Aktualnie to jest największy problem. Potrzebuje bardzo dużo uwagi.

Kwiecień 2018
        W marcu Natalia czuje się coraz gorzej. Zamyka się w sobie, czas spędza w swoim pokoju z jednym misiem, źle reaguje na hałas i światło. Zrzuca wszystko ze stołów, przewraca krzesła, nic nie może stać na półkach u niej w pokoju, itp... Często płacze, krzyczy, gryzie siebie. W przedszkolu zachowuje się poprawnie.
        Postanawiam być przy niej cały czas (robię w domu tylko to co konieczne, przestaję czytać książki, itp...). Powoli Natalia się uspokaja. Staram się zrozumieć jej potrzeby, kiedy chce żebym leżała to leżę, kiedy mam gdzieś iść, idę. Nie wiem, czy to jest do końca dobre ponieważ nie mogę się nigdzie ruszyć bez córki, muszę być w zasięgu jej wzroku. Najważniejsze jest, że zaczęła spać i przestała sobie robić krzywdę.

Listopad 2019
        Natalia zaczyna uczęszczać na zajęcia do Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjnego Ostoja we Wrocławiu. Jest duża poprawa w jej zachowaniu.

Listopad 2020
         Natalia ma 10 lat. Zaburzenia snu, trudne zachowania pojawiają się co jakiś czas. Stale jest problem z przebywaniem między ludźmi i w nowych miejscach ze względu na wiele bodźców. Córka najbezpieczniej czuje się w domu, w Ośrodku do którego uczęszcza i na spacerach. Nie lubi zmian. Każdy dzień jest podobny do poprzedniego. Kiedy chcemy Natalię zabrać w nowe miejsce, do znajomych, itp... musimy to zrobić rano. Od marca jest w domu pies - owczarek szetlandzki. Wydaje się, że Natalia trochę się uspokoiła, częściej się uśmiecha i czas, kiedy możemy być poza domem się wydłużył. 

Listopad 2021
          Od marca 2019 Natalia dużo czasu spędza w domu ze względu na pandemię koronawirusa. W 2021 dało się u córki zauważyć więcej zachowań autystycznych. Bujanie się w tył i przód, powtarzanie ruchów rąk, niechęć do przebywania w tłumie, gryzienie się i nas. Chodzenie tylko na plac zabaw i w znane miejsca. Spowortem drażnił Natalię hałas, szybko poruszające się dzieci, itp... Dzięki temu, że jest pies trzeba było wychodzić częściej na dwór, a w domu Perun szczekaniem zachęcał Natalię do chodzenia i rzucenia mu zabawki. Panie z Ostoji przysyłały zadania do wykonania razem z Natalią. Rehabilitant i psycholog kontaktowali się z nami. Dzięki temu wszystkiemu Natalia miała zajęcie i była stymulowana. 
         Bez pomocy Pań z Ostoji i Peruna Natalia miałaby jeszcze więcej problemów wynikających z pozostania w domu.   

Styczeń 2022
          Po przejściu COVID-19 pojawiają się problemy z przebywaniem między ludźmi. Natalię drażni światło, dźwięki. Jest problem z wyjściem z domu, występują problemy z agresją. Całe dnie spędza bujając się na fotelu. Córka ma problemy ze snem. Wizyty u neurologa i psychiatry dziecięcego skutkują zwiększeniem dawki Vetiry i skierowaniem na rezonans głowy. Na razie Natalia czeka.

Czerwiec 2022
         Jest lepiej. Natalia zachowuje się spowrotem jak przed COVID-19.

Grudzień 2023
Od września Natalia dostaje dodatkowo Pregabalinę (wcześniej tylko Vetirę). Wydłużył się sen do około 7h, poprawiła się koncentracja i dłużej córka potrafi się skupić na jakiejś aktywności.

Wrzesień 2024
Natalia chodzi z nami do restauracji, sklepów, odwiedzamy znajomych. Jest w stanie dłużej wytrzymać między ludźmi.
Kreator stron internetowych - strona bez programowania